سلول های ادغام شده اکسل یا MERGED دارای مفهوم ساده ای هستند : به هم پیوستن دو یا تعدادی بیشتر از سلول ها برای ایجاد یک سلول بزرگتر . برای ادغام ( merge) کردن سلول ها باید آنها را انتخاب کرده و Home ➜ Aligment ➜ Merge & Center را انتخاب نمایید . اکسل تمام سلول های انتخاب شده را با هم ترکیب می کند و محتوای بالاترین خانه سمت چپ ( و یا بالاترین خانه سمت راست در حالت نمایش از راست به چپ یا Right-to-left ) را در مرکز سلول ایجاد شده قرار می دهد .


اغلب ادغام کردن سلول ها برای بهتر کردن ظاهر یک worksheet استفاده می شود . به عنوان مثال در تصویر زیر 4 مجموعه از سلول های ادغام شده وجود دارد : C2:I2, J2:P2, B4:B8 و  B9:B13. در سلول های ادغام شده ستون B از متن های عمودی استفاده شده است .

آموزش کار با سلول ادغام شده در اکسل

به یاد داشته باشید که سلول های ادغام شده اکسل ( Merged ) تنها می توانند یک بخش از اطلاعات شما مثل یک عدد – متن یا یک فرمول را داشته باشند . اگر شما بخواهید مجموعه ای از سلول ها که در آنها بیش از یک سلول دارای محتوا باشد را با هم ادغام کنید ، اکسل به شما اخطار خواهد داد که تنها محتوای بالاترین خانه سمت چپ چپ ( و یا بالاترین خانه سمت راست در حالت نمایش از راست به چپ یا Right-to-left ) باقی خواهد ماند و بقیه حذف می شوند .
برای اینکه سلول ها را از حالت ادغام شده ( merged ) به حالت اولیه برگردانید کافیست سلول ادغام شده را انتخاب کنید و دوباره بر روی Merge & Center کلیک نمایید .

گزینه های دیگر Merge &  Center

گزینه Merge & Center دارای گزینه های بیشتری است که اگر بر روی مثلث کوچک کنار آن کلیک کنید با این گزینه ها روبرو خواهید شد
Merge Across‌: اگر شما محدوده ای از صفحه کاری را انتخاب کنید با این گزینه می توانید چندین سلول ادغام شده (Merged) را ایجاد نمایید به طوری که برای سلول های انتخاب شده  هر سطر یک سلول ادغام شده ( Merged) ایجاد می شود .  مثلا اگر شما خانه های محدوده B4 تا E5 را انتخاب کنید و سپس بر روی Merge Across کلیک کنید سلول های سطر 4 یک سلول ادغام شده ایجاد می شود و در سطر 5 هم یک سلول دیگر .
Merge Cells : دقیقا مانند گزینه Merge and Center عمل می کند با این تفاوت که محتوای بالاترین خانه سمت چپ به مرکز سلول ادغام شده منتقل نمی شود ( تنظیمات اصلی خود را حفظ می کند )
Unmerged Cells : سلول های ادغام شده را به حالت ادغام نشده ( Unmerged ) بر می گرداند.
Wrapping  کردن متن در سلول های ادغام شده ساده ترین راه برای نمایش متن های طولانی در اکسل است . برای اینکار سلول ادغام شده را انتخاب کنید و بر روی گزینه Home ➜ Alignment ➜ Wrap Text کلیک نمایید . از گزینه های  کنترلی horizontal  و vertical درگروه Alingment از زبانه Home  برای تنظیم موقعیت متن استفاده کنید .
تصویر زیر یک صفحه کاری که در آن 171 سلول با هم  ادغام شده اند را نشان می دهد . ( 19 سطر و 9 ستون) . از گزینه Wrap Text برای متن درج شده در این سلول استفاده شده است .

آموزش اکسل 2013 - سلول های ادغام شده

مشکلات احتمالی با سلول های ادغام شده در اکسل

خیلی از کاربران اکسل نفرتی دیرینه از سلول های ادغام شده ( Merged cells ) دارند . آنها سعی می کنند حتی لامکان از این ویژگی اکسل دوری کنند و خیلی ها هیچ وقت از آن استفاده نمی کنند . اما اگر شما با محدودیت ها و مشکلات احتمالی آن آشنا شوید ، دیگر دلیلی برای اینکه به طور کامل از این ویژگی اکسل  اجتناب کنید باقی نخواهد ماند .
•    شما نمی توانید از خاصیت ادغام سلول ها در یک جدول ( منظور جداول ساخته شده  با گزینه Insert ➜ Tables ➜ Table می باشد .) استفاده کنید . این نکته قابل فهم است زیرا داده ها در یک جدول بر اساس روابط ثابت سطر ها و ستون ها استوار است و ادغام کردن سلول ها می تواند این ثبات را در جدول به هم بزند .
•    در حالت عادی ، می توان با دابل کلیک ( double click ) بر روی عنوان ستون یا سطر داده های سلول های آن را به صورت خودکار fit کنید ، اما این ویژگی هنگامی که در سطر یا ستون مورد نظر سلول های ادغام شده وجود داشته باشد کار نمی کند و شما باید به صورت دستی عرض ستون یا ارتفاع سطر را تنظیم کنید .
•    سلول های ادغام شده همچنین می تواند بر روی دسته بندی ( sorting ) و فیلتر کردن داده ها نیز تاثیر بگذارد . این عامل نیز دلیلی دیگر است که چرا اجازه استفاده از خاصیت Merged & Center در جدول ها نداریم . اگر شما مجموعه ای از داده ها دارید که می خواهید ان ها را دسته بندی (sort ) و فیلتر کنید از این ویژگی اکسل در آنها استفاده ننمایید .
•    در آخر اینکه ٰ سلول های ادغام شده ( merged cells ) می تواند موجب مشکلاتی در ماکرو ها و VBA شود . به عنوان مثال ، اگر سلول های A1:D1 در هم ادغام شوند ، یک جمله از VBA مانند زیر در حقیقت 4 ستون را انتخاب می کند ( و نه آنچه مورد نظر برنامه نویس است )

Columns (B:B) .Select

یافتن تمام سلول های ادغام شده
برای یافتن تمام سلول های ادغام شده در یک صفحه کاری ، به ترتیب فرآیند زیر را دنبال کنید :
1 – Ctrl + F را از صفحه کلید فشار دهید تا پنجره Find and Replace باز شود .
2 – چک کنید که فیلد What‌در این پنجره خالی باشد .
3 – بر روی گزینه Option کلیک کنید .
4 – بر روی گزینه Format کلیک کنید تا پنجره Find Format -- جایی که می توانید فرمت هایی که می خواهید جستجو کنید را مشخص می نومایید - باز شود .
5 – در پنجره Find Format ، تب Alignment‌را انتخاب نموده و تیک گزینه کنار Merged Cells را بزنید
6 – بر روی OK کلیک کرده تا پنجره Find Format بسته شود
7 – در پنجره Find and Replace بر روی گزینه Find All کلیک کنید .
اکسل لیستی از سلول های ادغام شده در صفحه کاری را نمایش می دهد ( مانند تصویر 13-3) . بر روی هر آدرس که کلیک کنید آن سلول ادغام شده فعال می شود .

find excel merged cells

از ادغام در آوردن (Unmerging ) تمام سلول های ادغام شده (merged )

در اینجا روشی سریع برای از ادغام در آوردن سلول های ادغام شده در یک صفحه کاری آورده شده است :

- همه ی سلول های صفحه کاری را انتخاب کنید

سریع ترین راه انتخاب همه سلول ها کلیک کردن بر روی مثلث کوچک محل اتصال سربرگ ستون ها و سطر ها می باشد .

- بر روی تب Home کلیک کنید

- اگر دستور Merge & Center هایلایت (highlight ) است بر روی آن کلیک کنید

توجه : در گام سوم ، اگر Merge & Center هایلایت (highlight) نشده است یعنی هیچ سلول ادغام شده ای در صفحه کاری وجود ندارد . اگر شما بر روی آن کلیک کنید آنگاه 17,179,869,184 سلول صفحه کاری با هم ادغام شده و تنها یک سلول خیلی بزرگ باقی خواهد ماند .

در برخی از موارد می توان از فرمان Center Across Selection اکسل به جای Merged & Center استفاده کرد . این فرمان برای قرار دادن متن در وسط سلول های چندین ستون مناسب است .

- متن مورد نظر خود را در یک سلول وارد کنید .

- سلولی که متن دارد را به همراه چندین خانه سمت راست آن ( در حالت Right-To-Left سمت چپ آن ) را انتخاب کنید .

- کلید ترکیبی Ctrl + 1 را برای نشان دادن پنجره Format Cells را بزنید .

- در پنجره Format Cells ، تب Alignment را انتخاب کنید .

- در قسمت Text Alignment ، از لیست پایین افتادنی ( drop-down ) مربوط به Horizental گزینه Center Across Selection را انتخاب کنید .

- در نهایت بر روی OK کلیک کنید .

متن در مرکز تمام سلول های انتخاب شده قرار می گیرد .

یک جایگزین دیگر برای سلول های ادغام شده ( Merged Cells ) استفاده از Text Box است . این کار به خصوص برای متن هایی که باید به صورت عمودی نوشته شوند بسیار مناسب خواهد بود . برای اضافه کردن Text Box از تب Insert در بخش Text گزینه Text box را انتخاب کنید ، در صفحه کاری خود Box را بکشید ( با کلیک کردن و دراگ کردن ماوس ) ، و سپس متن مورد نظر خود را به آن اضافه کنید . از ابزار های شکل دهی متن (Formatting tools ) در تب Home برای تنظیم کردن متن خود استفاده کنید . با رسم شکل و در حالتی که Text Box انتخاب است ، ابزار های Drawing tools نیز ظاهر می شود که می توانید برای اصلاح ظاهری جعبه متن خود از تب Format که زیر مجموعه Drawing tools است استفاده کنید ( به عنوان مثال می توانید رنگ پس زمینه جعبه را تغییر دهید ) .

excel meged format

نظرات   

 
فرهاد مالک اژدری
-3 #1 فرهاد مالک اژدری 1394-04-13 15:01
باسلام چکونه می توان سلول a راباسلول b را ادغام نمود
باتشکر
فرهاد
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی