اکسل یکی از محبوب ترین برنامه های کاربردی در جهان است . میلیون ها کاربر از این نرم افزار به صورت مقدماتی استفاده کرده اند و شاید درصد خیلی کمی از آنها توانسته اند قابلیت های خارق العاده و و جذاب این محصول را کشف کنند . قابلیت هایی که باعث شده در طیف وسیعی از رشته ها با کربرد های مختلف مورد استفاده قرار گیرد . انعطاف این نرم افزار به قدری زیاد است که برای مدیریت و برنامه ریزی کارهای یک خانه تا یک شرکت وسیع مورد استفاده قرار می گیرد .  با عضویت در وبسایت ، راز های اکسل را رایگان به شما آموزش خواهیم داد و ابزار های مختلفی نظیر افزونه تاریخ شمسی در اکسل و قالب های مختلف برای استفاده حرفه از اکسل برای شما مهیا کرده ایم. برای دسترسی به برخی مطالب نیاز(مطالبی که به صورت ثبت و ادامه مطلب و همچنین دانلودها مشخص شده است . ) است که شما عضو سایت باشید . عضویت در سایت کاملا رایگان است.

وقتی از فرمت بندی گفته می شود همه به این فکر می کنند که حتما کل یک سلول را باید فرمت دهی کرد . ولی واقعیت این است که فرمت بندی سلول های اکسل بر مبنای همه یا هیچ نیست . در برخی موارد ، ممکن است که برای خوانا تر و بهتر شدن فایل اکسل بخواهید برخی از کاراکتر های موجود در یک سلول اکسل به فرمت دلخواه خود درآورید . نکته ای که اینجا باید به آن توجه کرد این است که تکنیکی که در این مورد در این مطلب بیان می شود به سلول های شامل متن محدود است و در سلول هایی که شامل یک مقدار و یا فرمول هستند کار نمی کند .


برای فرمت بندی کاراکتر هایی از یک رشته عددی ، ابتدا آن کاراکتر ها را انتخاب کنید . برای این کار می توان از کلیک کردن و درگ کردن ماوس بر روی کاراکتر ها در نوار فرمول یا دابل کلیک بر روی سلول و کلیک کردن و درگ کردن ماوس بر روی کاراکتر های مشخص شده مستقیما از داخل سلول استفاده کرد . یا اینکه از صفحه کلید استفاده کنید . برای انتخاب کاراکتر ها ابتدا F2 را بزنید و با استفاده از کلید های جهتی بین کاراکتر ها جابجا شوید و با گرفتن همزمان Shift و کلید های جهتی کاراکتر های مورد نظر را انتخاب کنید .
وقتی که کاراکتر ها انتخاب شدند ، می توانید فرمت آنها را تغییر دهید . به عنوان مثال متن انتخاب شده می تواند Bold و Italic شود و یا رنگی متفاوت داشته باشد . حتی این امکان وجود دارد که فونت متفاوتی به آن اعمال گردد . اگر شما راست کلیک کنید جعبه ابزار کوچکی ظاهر می شود که از آن می توانید برای تغییر فرمت کاراکتر های انتخاب شده استفاده نمایید .
تصویر زیر سلول هایی که شامل کاراکترهایی با فرمت متفاوت هستند به عنوان نشان می دهد .
متاسفانه دو ویژگی مهم فرمت بندی در تب و یا جعبه ابزار در دسترس نیست : بالانویس و پایین نویس . اگر شما نیاز دارید که از این دو استفاده کنید در تب Font از پنجره Format Cell در دسترس هستند . کافیست Ctrl + 1 را بزنید تا پنجره Format Cell باز شود .

فرمت بندی و تغییر فونت در اکسل

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی