حتما تا به حال در تب Home و گروه Clipboard آیکون Format Painter که شبیه یک برس نقاشی است دیده اید . یک راه خیلی ساده برای کپی کردن فرمت سلول های اکسل استفاده از همین گزینه است . این کار خیلی ساده تر و روان تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید .
وقتی شما از Format Painter استفاده می کنید تمام جنبه های فرمت بندی محدوده انتخابی ، شامل فرمت بندی عددی ، حاشیه ها ، سلول های ادغام شده و فرمت بندی های شرطی کپی می شوند .


استفاده ابتدایی از Format Painter
مراحل زیر نحوه استفاده از Format Painter با امکانات اولیه و ابتدایی آن ذکر شده است :
1-    سلولی  که فرمت بندی مورد نظر شما برای کپی کردن را شامل می شود انتخاب کنید .
2-    Format Painter را از Home➜Clipboard➜Format Painter  انتخاب کنید .
نشانگر ماوس به شکل یک برس نقاشی تغییر می کند تا مشخص کند که شما در حال استفاده از مد Format Painter هستید . تصویر زیر
3-    کلیک راست ماوس را گرفته و در محدوده مورد نظر خود بکشید .
4-    کلیک ماوس را رها کنید . فرمت بندی مورد نظر شما در محدوده کپی شد .
در گام دوم شما می توانستید که کلیک راست کرده و از جعبه ابزار کوچک ظاهر شده نیز آیکون Format Painter را انتخاب کنید .
توجه کنید که Format Painter تنها با ماوس امکان استفاده دارد و از صفحه کلید نمی توان استفاده کرد .

فرمت پینتر در اکسل

Format Painter variations
در اولین گام از بخش قبلی ، اگر شما یک محدوده از سلول ها را انتخاب کنید ، شما می توانید فرمت محدوده دیگر را با کلیک کردن بر روی سلول تغییر دهید . فرمت بندی در محدوده ای که هم اندازه محدوده سلول مرجع است ، کپی می شود .
در گام دوم ، اگر شما بر روی آیکون Format Painter دوبار کلیک کنید ، اکسل در مد Format Painter  باقی می ماند تا زمانی که خودتان آن را لغو کنید . این کار به شما کمک خواهد کرد که فرمت مورد نظر را در چند محدوده مجزا کپی کنید . برای اینکه از مد Format Painter خارج شوید کلید Esc را بزنید و یا دوباره بر روی آیکون Format Painter کلیک کنید .
یکی دیگر از کاربرد های کپی کردن فرمت با استفاده از Format Painter از بین بردن فرمت بندی محدوده ای از سلول ها و بازگشت آنها به حالت اولیه و بدون فرمت است . کافیست که ابتدا سلوی که فقد فرمت بندی است را انخاب کنید . بر روی آیکون Format Painter کلیک کنید و ماوس را روی محدوده مورد نظر بکشید .
Format Painter همچنین با انتخاب کل یک سطر و ستون نیز کار می کند . در این حالت اگر شما کل یک یا چند سطر را انتخاب کنید ، فرمت Painter ارتفاع سطر را نیز کپی می کند . همین مسئله نیز برای عرض ستون ها در انتخاب یک یا چند ستون رخ می دهد  .
این ویژگی حتی با انتخاب کل یک شیت اکسل نیز کار می کند . مثلا فرض کنید که شما بخواهید کل فرمت بندی های یک شیت را پاک کنید کافیست ابتدا یک سلول بدون فرمت را انتخاب کنید سپس بر روی آیکون Format Painter کلیک کرده و بر روی دکمه "Select All" که در محل برخورد سطر و ستون ها قرار دارد کلیک کنید .
شما همچنین می توانید از Format Painter با شکل ها وتصویر و دیگر شی های موجود در اکسل استفاده کنید . مانند قبل انتخاب شکل ، کلیک بر روی آیکون Format painter و سپس کلیک بر روی شی دوم دیگر . تصویر زیر نمونه ای از کپی کردن فرمت یک شکل با استفاده از Format Painter است .
توجه : هرچند کار با Format Painter خیلی راحت و روان است ولی در نمودار ها و چارت ها نمی توان از آن استفاده کرد .

format painter در اکسل

و در آخر ، Format Painter یک ابزار دم دستی است ولی هیچ وظیفه به خصوصی که نتوان با ابزار های دیگر انجام دهیم ، بر عهده ندارد . به عنوان مثال شما می توانید فرمت یک محدوده را کپی کنید و در محدوده دیگر از مسیر Home➜Clipboard➜Paste➜Formatting مشخص کنید که تنها فرمت سلول های انتخاب شده کپی شود .

نظرات   

 
عظیمه
+1 #1 عظیمه 1393-12-05 15:30
بسیار مفید بود مخصوصا دابل کلیک روی فرمت پینتر
ممنون
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی