اگر شما بخواهید که در یک سلول به طور همزمان هم عدد و هم متن داشته باشید ( مثلا  " جمع قیمت : 3000" ) ، اکسل سه گزینه برای این کار در اخیار شما قرار می دهد . استفاده از خاصیت الحاق کردن (Concatenation ) یا استفاده از تابع TEXT و یا استفاده از فرمت بندی عددی دلخواه . در ادامه با توضیح هر سه مطلب با ما همراه باشید .


فرض کنید که سلول A1 شامل یک مقدار است و در یک سلول دیگر از شیت اکسل قصد دارید عبارت "جمع قیمت : و همان عدد سلول A1" نمایش دهید . چیزی شبیه به عبارت زیر :
مجموع قیمت : 5800
البته شما می توانید در یک سلول عبارت  " جمع قیمت : " را قرار  دهید و در سلول دیگر نیز آن عدد را . ولی آنچه که در این ترفند به آن می پردازیم سه روشی است که به شما این امکان را می دهد که در یک سلول این کار انجام شود .
استفاده از الحاق کردن یا Concatenation
با استفاده از فرمول زیر می توانید عبارت " مجموع : " را با مقدار سلول A1 الحاق کنید .

=" Total : : " &A1

این کار ساده ترین راه حل است ولی یک مشکل دارد . نتیجه این فرمول یک عبارت متنی است . یعنی نمی توان از این سلول در یک فرمول عددی استفاده کرد . همچنین عدد موجود در سلول نیز بدون هیچ فرمت بندی خاصی نمایش داده می شود .
Total : 1594.34320933
استفاده از تابع TEXT
راه دیگر استفاده از تابع TEXT می باشد . این تابع امکان نمایش عدد با فرمت بندی مشخص شده را دارد .
=TEXT(A1,”””Total: “”$#,0.00”)

فرمول چیزی مانند این عبارت را بر می گرداند .
Total: $1,594.34
آرگومان دوم در تابع TEXT فرمت بندی عدد را مانند همان چیزی که در فرمت بندی دلخواه یک عدد مشخص می کردیم ، است .  از آنجا که در این روش عدد مورد نظر فرمت بندی شده است آنچه در سلول نمایش می دهد ظاهری مطلوب دارد . اما مانند روش قبلی در این روش نیز عدد به صورت متن در سلول قرار می گیرد و امکان استفاده از آن در یک فرمول وجود ندارد .
استفاده از فرمت بندی دلخواه ( Custom Formatting)
اگر هدف قصد دارید که متن و عدد را همزمان در یک سلول داشته باشید و همچنین بتوانید از عدد موجود در سلول  در یک فرمول استفاده نمایید باید از فرمت بندی دلخواه استفاده کنید .
برای اینکار کافی است در پنجره Format Cell نوع فرمت بندی خود را Custom انتخاب کنید . فرمت مورد نظر خود را انتخاب کنید و متن مورد نظرتان  را در کوتیشن ( "") قرار دهید . در زیر نمونه فرمتی برای انجام اینکار آورده شده است .
“Total: “$#,0.00

هر چند در سلول یک عبارت متنی آورده شده است ، ولی اکسل محتوای آن را به صورت یک عدد شناسایی می کند بنابراین می توان در فرمول های دیگر از این عدد استفاده کرد .

 

نظرات   

 
مظفرl
0 #1 مظفرl 1396-08-28 21:14
ممنونم بسیار خوب پاسخ فرمودی
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی