اگر شما برای مدت طولانی از کامپیوتر استفاده می کنید ممکن است برخی کارها را از دست بدهید. فراموش کنید یک فایل را ذخیره کنید یا شارژ باتری لپ تاپتان تمام شود اما شما فایل خود را ذخیره نکرده باشید یا اینکه فکر کنید فایلی مهم نیست و بدون ذخیره کردن آن را ببندید اما بعد متوجه شوید که مهم بوده است. با امکان ریکاوری خودکار اکسل این موارد قابل حل است.


هنگامی که در اکسل کار می کنید کار شما هر چند دقیقه یک بار به صورت خودکار ذخیره می شود. این اتفاق در پس زمینه انجام می شود بنابراین شما حتی متوجه آن نیز نخواهید شد. شما می توانید به نسخه هایی از کارتان که به صورت خودکار ذخیره شده اند دسترسی داشته باشید حتی اگر فایل را بدون ذخیره کردن بسته باشید.
این امکان شامل دو جزء است:
•    نسخه هایی از فایلی که به صورت خودکار ذخیره شده و شما می توانید آنها را ببینید.
•    فایل هایی که بدون ذخیره کردن بسته شده اند، به صورت نسخه های پیشنویس ذخیره می شوند.
نسخه های ریکاوری شده فایل جاری
برای اینکه ببینید آیا نسخه های قبلی فایل جاری موجود است یا خیر، File➜Info را انتخاب کنید. بخشی با عنوان Versions نسخه های قبلی فایل جاری را در صورتی که موجود باشند لیست می کند. شکل زیر نشان می دهد که دو نسخه که به صورت خودکار ذخیره شده اند برای فایل جاری موجود است.

آموزش ریکاوری خودکار فایل اکسل

شما می توانید نسخه ذخیره شده به صورت خودکار را با کلیک بر روی نام آن باز کنید. باز کردن نسخه های ذخیره شده به صورت خودکار جایگزین نسخه جاری فایل شما نمی شود. بنابراین شما می توانید تصمیم بگیرید که نسخه جاری را ترجیح می دهید یا نسخه ذخیره شده به صورت خودکار. و یا اینکه اطلاعاتی را که به صورت تصادفی پاک شده اند را از فایل ذخیره شده به صورت خودکار در فایل جاری کپی کنید.
وقتی شما فایل را ببندید نسخه های ذخیره شده به صورت خودکار پاک می شوند.
ریکاوری کردن کارهای ذخیره نشده
وقتی که یک فایل را بدون ذخیره کردن تغییرات می بندید اکسل با نشان دادن یک پیغام از شما می پرسد که آیا می خواهید تغییرات را ذخیره کنید. اگر آن فایل ذخیره نشده دارای یک نسخه ذخیره شده خودکار باشد پیغام نشان داده شده مانند شکل به شما یادآوری می کند که فایل دارای یک نسخه ذخیره شده خودکار است.

آموزش اکسل 2013 - ریکاوری فایل ها

برای ریکاوری کردن فایلی که بدون ذخیره کردن بسته اید File➜Info➜Manage Versions را انتخاب کنید و بر روی گزینه Recover Unsaved Workbooks کلیک کنید . لیستی از نسخه های ذخیره نشده فایلهایتان را می بینید. می توانید آنها را باز کرده و (امیدوارانه) چیزی را که نیاز دارید ریکاوری کنید. این پیشنویسها همچنین در لیست فایلهای اخیر نیز وجود دارند که با انتخاب File➜Recent می توانید آنها را ببینید .
نسخه های پیشنویس فایلهای ذخیره نشده پس از چهار روز پاک می شوند. ضمن اینکه در صورت ویرایش فایل نیز نسخه پیشنویس پاک خواهد شد.
شما می توانید انتخاب کنید که ریکاوری خودکار چگونه کار کند. تب Save در پنجره Excel Options را کلیک کنید. به طور مثال شما می توانید دوره زمانی ذخیره کردن خودکار که به صورت پیشفرض 10 دقیقه است را تغییر دهید. ذخیره کردن خودکار برای یک فایل خاص را غیر فعال کنید یا امکان ریکاوری خودکار را برای همه فایل های اکسل غیر فعال نمایید.

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نظرات   

 
عباس 7
+16 #8 عباس 7 1395-02-26 14:38
سلام با تشکر از متن مفید شما.اگر یه فایل اکسل ذخیره کرده باشیم و بعد متوجه بشیم ذخیره سازی اشتباه بوده و بخواهیم برگردیم به اطلاعاتی که قبل ذخیره داشتیم با این روش میشه؟
نقل قول
 
 
گنجعلی
+16 #7 گنجعلی 1394-10-05 11:31
اطلاعات داخل فایل اکسل دلیت شده میخام برگرده به قبل - امروز صبح دلیت شد اشتباهی فوری واسه اداره ست -لطفا کمکم کنید
نقل قول
 
 
حنان
+7 #6 حنان 1394-09-23 10:49
سلام فایلهای اکسل من حذف شد ریکاوری کردم باز نمیشه لطفا راهنمایی کنید
نقل قول
 
 
حنان
+3 #5 حنان 1394-09-23 10:45
سلام فایلهای ورد و اکسل من از روی سیستم شیفت دلیت شد ریکاوری کردم اومدند ولی موقع باز کردن اخطار نخوندن فرمت میده.لطفا راهنماییم کنید.ممنون
نقل قول
 
 
مسائلی
+14 #4 مسائلی 1394-06-17 11:02
سلام کلی اطلاعات داشتم روی اکسل که ناگهان برگه سفید شد و به اشتباه ذخیره کردم ولی از طریق INFO هم نبود چه کار کنم احتمالا کاملا پاک شده و فقط اسم نام فایلم مانده است
نقل قول
 
 
Super User
-3 #3 Super User 1394-06-02 10:03
نقل قول کردن maryam shojaee:
میخام برگرده به فرمت دیروزش, سیو کردم روش بکاپ نگرفتم, نمیدونید راه حل داره یانه؟؟!!خیلی فوریه لطفا زود جواب بدید

به قسمت file/info برید ببینید ورژن های قبلی فایلتون وجود داره یا خیر... احتمالا می بایست باشد...
نقل قول
 
 
maryam shojaee
+13 #2 maryam shojaee 1394-06-01 11:19
میخام برگرده به فرمت دیروزش, سیو کردم روش بکاپ نگرفتم, نمیدونید راه حل داره یانه؟؟!!خیلی فوریه لطفا زود جواب بدید
نقل قول
 
 
دنیا
+14 #1 دنیا 1393-10-17 11:11
سلام با تشکر از متن مفید شما.اگر یه فایل اکسل ذخیره کرده باشیم و بعد متوجه بشیم ذخیره سازی اشتباه بوده و بخواهیم برگردیم به اطلاعاتی که قبل ذخیره داشتیم با این روش میشه؟
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی