طی سالها من فایل های اکسل زیادی را دیده ام که افراد مختلفی آن را ایجاد کرده اند اما همه این فایل ها در یک ویژگی مشترک بودند: همه زشت بودند.
طراحان مایکروسافت از آفیس 2007 به بعد جهت کمک به کاربران برای تولید اسناد با ظاهر حرفه ای تر موضوع Office document themes را مطرح کردند. استفاده از تم ها آسان ترین راه برای استفاده از رنگها فونتها و تعداد دیگری از اثرات گرافیکی در یک سند است.

شما با چند کلیک ساده می توانید تم متفاوتی را اعمال کنید و کل ظاهر فایل خود را تغییر دهید.
یک شرکت می تواند یک تم استاندارد برای اسناد خود ایجاد کند.
اجزایی از اکسل که توسط تم کنترل می شوند عبارتند از:
•    سلول ها و محدوده هایی که از رنگهای تم استفاده می کنند.
•    جداول
•    چارتها و نمودارها
•    قالب بندی های شرطی (البته نه همیشه)
•    Sparkline
•    Pivot table ها
•    شکل ها
•    SmartArt ها
•    WordArt ها
•    رنگ تب های شیت
•    PivotTable slicers and timelines
شکل زیر شیتی را نشان می دهد که شامل اجزای مختلف اکسل است. این آیتم ها همگی از تم پیشفرض (Office Theme) استفاده می کنند.

آموزش اضافه کردن تم به اکسل2007


شکل همان شیت را پس از اعمال تم متفاوتی نشان می دهد. تم جدید فونتها ، رنگها و ... را تغییر می دهد.

تم ها در اکسل 2007

اعمال یک تم

با انتخاب Page➜Layout➜Themes پنجره ای مانند شکل زیر جهت انتخاب تم نمایش داده می شود. هنگامی که شما ماوس را بر روی گزینه های تم حرکت می دهید شیت فعال تم را نمایش می دهد. هنگامی که تمی که دوست داشتید را دیدید با کلیک بر روی آن، تم مورد نظر بر روی کلیه شیت های فایل اعمال خواهد شد.
تم بر روی کلیه شیت های یک فایل اعمال می شود و نمی توان برای شیت های یک فایل تم های متفاوتی اعمال کرد.

applying excel theme
وقتی شما یک تم خاص را تعیین می کنید می بینید که بر روی اجزای مختلف انعکاس متفاوتی دارد مثلا قالب نموداری که شما قبلا انتخاب کرده بودید متناسب با تم جدید تغییر می کند.
چون تم ها از فونت ها و سایزهای متفاوت استفاده می کنند تغییر تم می تواند بر نمای کلی شیت های شما اثر بگذارد برای مثال اگر تعداد صفحات شیت شما برای پرینت یک صفحه است ممکن است پس از اعمال تم جدید دو صفحه شود. بنابراین ممکن است پس از اعمال تم لازم باشد تغییراتی را در شیت انجام دهید. بهتر است قبل از انجام کارهای زیاد بر روی شیت در مورد تم که می خواهید اعمال کنید تصمیم بگیرید.

سفارشی کردن تم های اکسل

آفیس 2013 تعدادی تم دارد. اگر این تعداد کافی نیستند شما می توانید تم را اصلاح و یا حتی تم موردنظر خود را ایجاد کنید. توجه کنید که گروه Page Layout➜Themes شامل سه کنترل دیگر نیز است: Colors, Fonts, Effects . شما می توانید از این کنترل ها استفاده کنید تا هر یک از سه جزء تم را تغییر دهید. برای مثال اگر شما تم Urban را دوست دارید اما ترجیح می دهید از فونتهای متفاوتی استفاده کنید ابتدا تم Urban را اعمال کرده سپس از طریق کنترل Page Layout➜Themes➜Fonts فونت موردنظر خود را تنظیم کنید.
هر تم از دو فونت استفاده می کند (یکی برای سرتیترها و دیگری برای خود متن) و در برخی موارد این دو فونت یکسان هستند. اگر هیچ یک از گزینه های تم را مناسب نمی دانید برای تغییر فونت ها از مسیر Page Layout➜Themes➜Fonts➜Create New Theme Fonts اقدام نمایید. هنگامی که از فرمان Home➜Fonts➜Font استفاده می کنید دو فونت تم جاری در ابتدای لیست کشویی قرار می گیرند.

customize excel theme


از فرمان Page Layout➜Themes➜Colors برای تعیین رنگهای متفاوت استفاده کنید. شما از مسیر Page Layout➜Themes➜Colors➜Customize Colors حتی می توانید مجموعه ای از رنگهای مورد نظر خود را ایجاد کنید. این فرمان پنجره ای مانند شکل را نشان می دهد. دقت کنید که هر تم شامل 12 رنگ است. چهار رنگ برای متن و پس زمینه ، شش رنگ برای نمودارها و آبجکتهای گرافیکی و دو رنگ برای هایپرلینک ها است. با تغییر رنگهای متفاوت پنل پیش نمایش موجود در پنجره نیز آپدیت می شود.

excel custom theme


تم افکت ها بر اجزای گرافیکی مانند نمودارها، SmartArt ها و WordArt ها تاثیر می گذارند. افکت ها را نمی توان به دلخواه تغییر داد بلکه باید از گزینه های موجود یکی را انتخاب کرد.
اگر شما یک تم را با استفاده از فونت ها و رنگهای متفاوتی سفارشی کنید می توانید تم جدید را از طریق Page Layout➜Themes➜Save Current Theme ذخیره نمایید. تم های سفارشی شده شما در لیست Custom category نمایش داده می شود. بقیه برنامه های آفیس مانند Word و PowerPoint نیز می توانند از این تم ها استفاده کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی