در اکسل 2013 آنچه را که می بینید لزوما چیزی نیست که باید با آن زندگی کنید. در این مطلب راههایی را برای تغییر ظاهر اکسل بیان خواهیم کرد. برخی از این تغییرات بر روی ظاهر اکسل اثر می گذارند اما برخی دیگر بخشهایی از اکسل را پنهان می کنند. تا فضای بیشتری برای نمایش داده های شما ایجاد شود.

تغییرات تزیینی اکسل
وقتی که ورژن آزمایشی آفیس 2013 منتشر شد همهمه کوچکی درباره ظاهر آن ایجاد شد در مقایسه با ورژن های قبلی، اپلیکیشن ها تخت به نظر می رسیدند و خیلی ها از رنگ سفید کلی آن ایراد گرفتند. وقتی ورژن نهایی منتشر شد مایکروسافت دو تم جایگزین برای آفیس اضافه کرده بود : خاکستری روشن و خاکستری تیره. جهت انتخاب تم File➜Options را انتخاب کرده تا پنجره Options اکسل نمایش داده شود. تب General را کلیک کرده و از لیست کشویی Office Theme تم مورد نظر خود را انتخاب کنید. انتخاب تم بر روی ظاهر نوار عنوان، خطوط مرزی ردیف و ستون و تعدادی دیگر از آیتم ها اثر می گذارد. تم انتخابی شما بر روی دیگر برنامه های آفیس 2013 نیز اعمال می شود.تغییر ظاهر اکسل

شکل، گزینه دیگری نیز نمایش می دهد Office Background از این لیست کشویی جهت انتخاب عکس زمینه استفاده کنید این عکس در نوار عنوان اکسل ظاهر می شود. خوشبختانه یکی از گزینه های این لیست No Background است.
هر نوع تغییری در تب General بر روی همه برنامه های آفیس 2013 تاثیر می گذارد.
پنهان کردن ریبون ها در اکسل
برای پنهان کردن ریبون بر روی منوی کشویی Ribbon Display Options در نوار عنوان اکسل کلیک کنید. با انتخاب هر یک از گزینه های نمایش داده شده در منو تغییرات ایجاد شده بر روی ریبون را مشاهده کنید.

آموزش اکسل-ورک بوکها

انتخاب گزینه های تب View
تب View نشان داده شده در شکل دارای سه گروه از دستورات است که مشخص می کند شما چه چیزی را بر روی صفحه نمایش ببینید.

ترفند های اکسل

•    گروه Workbook Views: این گزینه ها نمای کلی را کنترل می کنند. اغلب اوقات شما از نمای نرمال استفاده می کنید. اگر می خواهید کنترل دقیقی بر نوع صفحه آرایی داشته باشید بهتر است از نمای Page Layout استفاده کنید. گزینه Page Break Preview، جداکننده های صفحه را نشان می دهد اما این نمایش چندان مطلوب نیست. نوار وضعیت، آیکون هایی برای هر یک از این نماها دارد. گزینه Custom Views شما را قادر می سازد تا نماهایی با نام دلخواه خود از تنظیمات شیت ایجاد کنید ( مثلا نمایی که در آن ستونهای خاصی پنهان شده اند.)

•    گروه Show: چهار گزینه این گروه، قابل رویت بودن خط کش Ruler (تنها در نمای Page Layout این گزینه فعال است) ، نوار فرمول Formula bar ، خطوط شبکه شیت Gridlines و عنوان سطرها وستون ها Headings را کنترل می کنند.

•    گروه Zoom: دستورات این گروه شما را قادر می سازد که بزرگنمایی مثبت یا منفی شیت را انجام دهید. راه دیگرجهت بزرگنمایی، استفاده از لغزنده Zoom در نوار وضعیت است.

پنهان کردن اجزای دیگر

جهت پنهان کردن اجزای دیگر، File➜Options را انتخاب کرده تا پنجره Options اکسل نمایش داده شود تب Advanced را انتخاب کنید. در این تب قسمتهای زیر جهت تغییرات ظاهری اکسل وجود دارد.

ترفند های کار با اکسل 2013

•    قسمت Display: هر گونه تغییر در این قسمت بر روی کلیه فایل های اکسل تاثیر می گذارد.

•    قسمت Display options for this workbook: با انتخاب فایل اکسل مورد نظر از منوی کشویی (تنها فایل های باز در این لیست وجود دارد) تغییرات صورت گرفته تنها در فایل اکسل انتخاب شده تاثیر می گذارد. از طریق گزینه های این قسمت می توانید نمایش یا عدم نمایش آیتم هایی مانند نوار پیمایش افقی و عمودی، زبانه های نام شیت ها و ... را کنترل کنید.


•    قسمت sheetlay options for this workbookDisp: هرگونه تغییر در این قسمت بر روی شیت انتخاب شده از منوی کشویی تاثیر می گذارد. در این قسمت می توانید نمایش یا عدم نمایش هدر سطرها و ستون ها، فرمول به جای نتیجه فرمول در سلول، شیت از راست به چپ، جداکننده صفحات، مقادیر صفر، خطوط شبکه و ... را کنترل کنید.
با ایجاد تغییر در گزینه های هر یک از این قسمتها از چگونگی تاثیر آن مطلع شوید.
پنهان کردن نوار وضعیت
شما حتی میتوانید نوار وضعیت پایین پنجره اکسل را پنهان کنید.اما برای این کار به کد VBA نیاز دارید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:
1)    با فشردن Alt+F11 پنجره ویرایش کدهای VBA نمایش داده می شود
2)    با فشردن Ctrl+G پنجره Immediate در پایین صفحه ظاهر خواهد شد
3)    دستور زیر را در این پنجره تایپ کرده وکلید اینتر را فشار دهید

Application.DisplayStatusBar = False

این تغییر در کلیه فایلهای اکسل باز اعمال خواهد شد. برای نمایش مجدد نوار وضعیت در  پنجره Immediate دستور Application.DisplayStatusBar =True  را تایپ کنید.

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی