اگر قبلا با امکانی از اکسل به نام نمای محافظت شده مواجه شده اید بدانید که خیلی خوش شانس هستید گرچه ممکن است این طور به نظر برسد که اکسل سعی دارد شما را از باز کردن فایلتان باز دارد اما در واقع نمای محافظت شده شما را برابر بدافزارها محافظت می کند .


بدافزار هر چیزی است که می تواند به سیستم شما آسیب برساند. هکرها چندین راه برای نفوذ در فایلهای اکسل یافته اند بنابراین امکان اجرای کدهای مضر وجود دارد. نمای محافظت شده با باز کردن فایل اکسل در محیط محافظت شده شما را در برابر این گونه حملات محافظت می کند.
اگر شما فایل اکسلی که از اینترنت دانلود کرده اید را باز کنید یک پیغام رنگی در بالای نوار فرمول می بینید ضمن اینکه در نوار عنوان اکسل نیز عبارت [Protected View] نمایش داده می شود.

آموزش مفاهیم نمای محافظت شده در اکسل

اگر از ایمن بودن فایل مطمئن هستید بر روی Enable Editing کلیک کنید. در صورتی که بر روی این گزینه کلیک نکنید قادر خواهید بود کلیه محتویات فایل را ببینید اما قادر به ویرایش آن نخواهید بود.
اگر ورکبوک شامل ماکرو باشد پس از کلیک بر روی Enable Editing پیغام دیگری مبنی بر غیر فعال کردن ماکروها توسط اکسل مشاهده خواهید کرد. اگر از بی ضرر بودن ماکروها مطمئن هستید بر روی Enable Content کلیک کنید.
چه چیزی باعث ایجاد نمای محافظت شده می شود.؟
نمای محافظت شده در موارد زیر ایجاد می شود:
•    فایل های دانلود شده از اینترنت.
•    پیوستهایی که از طریق Outlook باز می شوند.
•    فایل هایی که از مکانهای غیرایمن باز می شوند مثلا از فولدر فایلهای اینترنتی موقت (Temporary Internet Files).
•    فایل هایی که توسط File Block Policy (امکانی که به مدیر اجازه می دهد فایل های مستعد خطر را برای سیستم تعریف کند) قفل شده اند
•    فایل هایی که به صورت دیجیتالی امضا شده اند اما تاریخ امضا به پایان رسیده است.
چند کنترل برای چگونگی کار نمای محافظت شده وجود دارد. File➜Options را انتخاب کنید و بر روی Trust Center کلیک کنید. سپس بر روی دگمه Trust Center Settings کلیک کرده و در پنجره Trust Center تب Protected View را انتخاب کنید. به صورت پیشفرض همه گزینه ها تیکدار هستند.

ترفند های اکسل - نمای محافظت شده

اگر شما می خواهید یک فایل را در نمای محافظت شده باز کنید File➜Open را انتخاب کنید تا پنجره Open باز شود فایل خود را انتخاب کرده سپس بر روی فلش سمت راست دگمه Open کلیک کنید یکی از گزینه ها Open in Protected View است که با انتخاب آن فایل شما در نمای محافظت شده باز می شود. اگر شما بر روی enable editing در یک فایل باز شده در نمای محافظت شده کلیک کنید آن فایل دیگر در نمای محافظت شده باز نمی شود.
پرینت گرفتن و کپی کردن
در برخی مواقع شما نمی خواهید بر روی فایل کار کنید فقط می خواهید که از آن پرینت بگیرید. متاسفانه تنها راه برای پرینت گرفتن فایلی که در نمای محافظت شده باز شده است خارج شدن از این نما است. File➜Print را انتخاب کرده و بر روی دگمه Enable Printing کلیک کنید تا از نمای محافظت شده خارج شوید.
شما می توانید داده های یک شیت در نمای محافظت شده را کپی و در فایل دیگری Paste کنید. فرمولها کپی نمی شوند اما نتیجه جاری آنها کپی می شود.

اجبار کردن یک فایل برای باز شدن در نمای نرمال

اگر شما یک فایل را از اینترنت دانلود کرده و مطمئن هستید که امن است می توانید فایل را مجبور کنید تا در نمای نرمال باز شود . پس از دانلود فایل:
1.    بر روی نام یا آیکون فایل راست کلیک کرده و از منوی میانبر گزینه Properties را انتخاب کنید تا پنجره Properties باز شود.
2.    بر روی تب General کلیک کنید.
3.    بر روی دگمه Unblock کلیک کنید.
4.    بر روی دگمه OK یا Close کلیک کنید تا پنجره Properties بسته شود.
پس از انجام این مراحل فایل در نمای نرمال اکسل باز خواهد شد.

4-excel protect view3

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی