اکسل یکی از محبوب ترین برنامه های کاربردی در جهان است . میلیون ها کاربر از این نرم افزار به صورت مقدماتی استفاده کرده اند و شاید درصد خیلی کمی از آنها توانسته اند قابلیت های خارق العاده و و جذاب این محصول را کشف کنند . قابلیت هایی که باعث شده در طیف وسیعی از رشته ها با کربرد های مختلف مورد استفاده قرار گیرد . انعطاف این نرم افزار به قدری زیاد است که برای مدیریت و برنامه ریزی کارهای یک خانه تا یک شرکت وسیع مورد استفاده قرار می گیرد .  با عضویت در وبسایت ، راز های اکسل را رایگان به شما آموزش خواهیم داد و ابزار های مختلفی نظیر افزونه تاریخ شمسی در اکسل و قالب های مختلف برای استفاده حرفه از اکسل برای شما مهیا کرده ایم. برای دسترسی به برخی مطالب نیاز(مطالبی که به صورت ثبت و ادامه مطلب و همچنین دانلودها مشخص شده است . ) است که شما عضو سایت باشید . عضویت در سایت کاملا رایگان است.

کار با فرمول ها

نامگذاري اشيا

وقتي شما يك شيئ را به يك شيت اضافه مي كنيد (مثلا يك SHAPE يا يك CLIP ART) ، شيئ داراي يك نام پيشفرض است كه منعكس كننده نوع شيئ مي باشد (مثلا Rectangle 3 يا Text Box 1).
براي تغيير نام يك شيئ آن را انتخاب كرده، نام جديد را در NAME BOX نوشته و كليد ENTER را بزنيد.
نامگذاري نمودارها يك استثنا است. براي تغيير نام يك نمودار از فرمان Tools➜Layout➜Properties➜Chart Name استفاده كنيد.

ثبت ادامه مطلب...

نام ها مفهوم بسيار خوبي در اكسل هستند اما ممكن است مشكلاتي نيز ايجاد كنند كه شما در هنگام استفاده از نام ها در يك وركبوك بايد آنها را به ياد داشته باشيد.

ادامه مطلب...

پس از اينكه يك نام را براي يك سلول يا محدوده ايجاد كرديد، اگر شيت را اصلاح يا ويرايش كنيد اكسل به صورت خودكار نام را تنظيم مي كند. مثال هاي زير فرض مي كند Sheet1 شامل يك نام سطح وركبوك (MyRange) است كه به نه سلول زير ارجاع مي دهد:

ادامه مطلب...

وقتي شما يك شيت را تا 39% يا كمتر زوم مي كنيد، اطراف محدوده هاي نامگذاري شده يك مرز مي بينيد كه نام محدوده با رنگ آبي درون آن نوشته شده است. (مانند شكل زير) مرز و نام محدوده پرينت نمي شود و تنها به شما كمك مي كننند محدوده هاي نامگذاري شده را ببينيد.

ادامه مطلب...

وقتي شما براي يك سلول يا محدوده نامي را ايجاد مي كنيد، اكسل به صورت خودكار فرمول ها را اسكن نمي كند تا مراجع سلولي را با نام جديد جايگزين كند. اما شما مي توانيد به اكسل بگوييد نامي را كه ايجاد مي كنيد براي محدوده اي از فرمول ها به كارگرفته شود.

ادامه مطلب...

شما مي توانيد از تابع INDEX اكسل جهت بازگرداندن مقدار يك سلول خاص در يك محدوده چندسلولي استفاده كنيد. فرض كنيد محدوده A1:A50 را با نام DataRange نامگذاري كرده ايم. فرمول زير مقدار دوم (مقدار سلول A2) در محدوده DataRange را برمي گرداند.

ادامه مطلب...