اکثر صفحات گسترده شامل فرمولهایی هستند که سوالاتی را برای شما ایجاد می کنند سوالاتی مثل " اگر فروش 20 درصد افزایش یابد سود کل چقدر خواهد شد؟" اگر شما شیت خود را به درستی ایجاد کرده باشید می توانید تنها با تغییر در مقدار یک سلول به پاسخ این سوال برسید.
GOAL SEEKING امکان مفیدی است که در ارتباط با فرمولهای شما کار می کند. اگر شما بدانید که نتیجه فرمول چه باید باشد اکسل می تواند به شما بگوید که مقدار سلول های ورودی شما باید چقدر باشد تا نتیجه مورد نظر حاصل شود. به عبارت دیگر شما می توانید این سوال را بپرسید: " چه مقدار افزایش فروش لازم است تا سود حاصله 5,000,000 تومان شود؟ "


GOAL SEEKING تک سلولی (که به آن BACKSOLVING نیز گفته می شود.) مفهوم به نسبت ساده تری است. اکسل تعیین می کند که چه مقداری در سلول ورودی نتیجه دلخواه را در سلول دارای فرمول وارد می کند. با مطالعه مثال زیر این موضوع را بهتر درک خواهید کرد.
یک مثال برای GOAL SEEKING
شکل زیر یک شیت را نشان می دهد که دارای سه سلول ورودی (D4:D6) و دو سلول دارای فرمول (H4,H6) می باشد. فرمول ها با استفاده از ورودی ها میزان قسط ماهانه و سود کل را محاسبه می کنند. فرمولهای دو سلول محاسبه ای به شکل زیر هستند:

H4: =PMT(D5%/12,D6,-D4)
H6: =H4*D5-D4

goalseeking1

فرض کنید شما به یک بانک رفته اید و به شما گفته شده که می توانید یک وام 7 میلیونی با 36 قسط 300 هزار تومانی دریافت کنید و شما الان می خواهید بدانید که نرخ سود وام گفته شده چند درصد است و کل سود چقدر خواهد شد. یک راه حل این است که با کم و زیاد کردن نرخ سود در سلول D5 به مقدار 300,000 تومان در سلول H4 برسید اما راه حل ساده تر و بهتر استفاده از GOAL SEEKING است.
برای رسیدن به پاسخ سوال خود Data➜Data Tools➜What-If Analysis➜Goal Seek را انتخاب کنید ، اکسل پنجره Goal Seek را نمایش می دهد. مانند آنچه در شکل زیر می بینید. این پنجره را مطابق شکل پر کنید ( سلول D5 چه مقدار باشد تا سلول H4 مساوی 300,000 شود). بر روی OK کلیک کنید تا فرایند Goal Seeking شروع شود.

آموزش تکنیک goal seeking

فورا اکسل با نمایش پنجره ای مطابق شکل اعلام می کند که پاسخ را یافته است. این پنجره مقدار هدف و مقداری که اکسل یافته است را به شما می گوید. در این مورد اکسل مقدار دقیق را یافته است. اکنون شیت مقدار یافته شده توسط اکسل را در سلول D5 نمایش می دهد. در این حالت شما دو شما می توانید:
•    بر روی OK کلیک کنید تا مقدار یافته شده در سلول D5 چایگزین شود.
•    بر روی CANCEL کلیک کنید تا مقادیر به مقدار قبل از انجام فرایند Goal Seek برگردند.

آموزش اکسل 2010

بحث بیشتری درباره Goal Seeking
در برخی موارد اکسل نمی تواند نتیجه ای که شما به دنبال آن هستید را تولید کند. بعضی اوقات جواب وجود ندارد در این موارد استاتوس باکس Goal Seek این مورد را به شما اعلام می کند. اما در برخی اوقات جوابی که اکسل به شما می دهد پاسخ مورد نظر شما نیست. در این موارد می توانید مقدار کنونی سلولی که باید تغییر داده شود را تغییر دهید و مقداری که می دانید نزدیکتر به پاسخ هست را برای آن برگزیده و سپس دستور Goal Seeking را اجرا کنید. اگر باز هم موفق نشدید فرمول خود را چک کنید که ببنید آیا به سلول تغییر داده شده وابسته است یا خیر؟
مانند همه نرم افزارهای کامپیوتری ، اکسل دارای دقت محدودی است. برای فهم بهتر این موضوع فرمول =A1^2 را در سلول A2 وارد کنید. سپس Data➜Data Tools➜What-If Analysis➜Goal Seek را انتخاب کنید تا بفهمید مقدار سلول ورودی A1 چقدر باشد تا نتیجه فرمول سلول A2 مقدار 16 باشد. اکسل مقدار 4.00002269 را برمی گرداند که به ریشه دوم 16 نزدیک است اما دقیقا آن نیست. شما می توانید دقت را در قسمت Calculation زبانه Formulas در پنجره Excel Options تغییر دهید. ( مقدار Maximum change را کمتر کنید.)
در برخی موارد، چند مقدار در سلول ورودی مقدار دلخواه شما را تولید می کند. برای مثال فرمول =A1^2 در صورتی که مقدار سلول A1 برابر 4 یا -4 باشد مقدار 16 را برمی گرداند. اگر هنگامی که دو پاسخ وجود دارد، از goal seeking استفاده کنید ، اکسل جوابی که به مقدار جاری سلول نزدیکتر است را برمی گرداند.
شاید محدودیت اصلی فرمان Goal Seek این باشد که تنها برای یک سلول ورودی می تواند مقدار را بیابد. برای مثال این فرمان نمی تواند به ما بگوید که مدت بازپرداخت و درصد سود چقدر باشد تا قسط ماهانه 300 هزار تومان شود. اگر می خواهید در هر زمان بیش از یک متغیر را تغییر دهید از افزونه Solver استفاده کنید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی