در مطالب قبلی آموزش فرمول ها در اکسل به بررسی کار با فرمول ها و توابع در اکسل پرداختیم و در این فصل نیز به آموزش های مرتبط با نام ها در اکسل می پردازیم . اغلب کاربران حرفه ای و متوسط اکسل با مفهوم نامگذاری سلول ها یا محدوده ها آشنا هستند. نامگذاری سلولها و محدوده ها یک امتیاز ویژه است که مزایای بسیار زیادی دارد. همانطور که در این فصل خواهید دید اکسل انواع دیگری از نام ها را ساپورت می کند که قدرت آنها می تواند شما را شگفت زده کند.


چیست در یک نام...

احتمالا شما هم فکر می کنید که یک نام، یک معرفی برای برخی چیزها در ورکبوک است. این "برخی چیزها" می تواند یک سلول، یک محدوده، یک نمودار، یک شکل و مانند آن باشد. اگر شما یک محدوده را نامگذاری کنید پس از آن می توانید از آن نام در فرمول هایتان استفاده کنید. فرض کنید شیت شما شامل اطلاعات فروش روزانه است که در محدوده B2:B200 ذخیره شده اند و در سلول C1 نرخ مالیات بر ارزش افزوده قرار دارد. فرمول زیر مقدار کل مالیات بر ارزش افزوده را محاسبه می کند.

=SUM(B2:B200)*C1

این فرمول به خوبی کار می کند اما هدف آن کاملا مشخص نیست. برای اینكه فرمول واضح باشد شما می توانید یک نام برای محدوده فروش روزانه و یک نام برای سلول مالیات بر ارزش افزوده (سلول C1) انتخاب کنید. فرض کنید برای این مثال محدوده B2:B200 را FOROUSH و سلول C1 را MALIAT نامگذاری کرده ایم. شما سپس می توانید فرمول را دوباره بازنویسی کنید و به جای آدرس از نام محدوده ها استفاده کنید:
=SUM(FOROUSH)*MALIAT

همانطور که می بینید استفاده از نامها به جای مراجع سلولی می تواند فرمول را خودمعرف کند و فهم آن را آسانتر نماید.
تعدادی از مزایای نامگذاری سلول ها و محدوده ها:
•    نام ها فرمول های شما را قابل فهم تر و برای استفاده آسانتر می کند. مخصوصا برای کسانی که این شیت را نساخته اند. مثلا یک فرمول مانند =DARAMAD-MALIAT خیلی واضح تر از فرمول =D5-D8 است.
•    هنگامی که فرمول ها را وارد می کنید یک نام واضح (مثلا DARAMAD_KOL) را بهتر می توان به یاد آورد تا آدرس یک سلول (مثلا AC21) . ضمن اینکه امکان ایجاد اشتباه در تایپ یک نام خیلی کمتر از وارد کردن آدرس یک سلول یا محدوده است.
•    شما به سرعت توسط یکی از دو روش زیر می توانید به محدوده ای از شیت که نامگذاری کرده اید دسترسی داشته باشید. روش اول: با استفاده از جعبه نام (Name Box) که در سمت چپ نوار فرمول قرار دارد (فلش کنار جعبه نام را کلیک کنید تا لیستی از نام های تعریف شده را ببینید). روش دوم: انتخاب Home➜Editing➜Find & Select➜Go To (یا فشردن کلید F5) و سپس انتخاب نام محدوده مورد نظر.
•    هنگامی که یک سلول یا محدوده نامگذاری شده را انتخاب می کنید، نام محدوده در جعبه نام نمایش داده می شود. این امکان برای بررسی اینکه نام شما به درستی به سلول ها ارجاع داده شده، مفید است.
•    چون نامها در لیست کشویی که هنگام تایپ فرمول باز می شود نیز وجود دارند بنابراین ایجاد فرمول ها با استفاده از نام ها آسانتر خواهد بود.
•    هنگامی که شما به جای آدرس سلول ها از نام آنها استفاده می کنید ایجاد و نگهداری ماکروها آسان تر می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی