اکسل یک امکان دستی برای نگهداری نام ها دارد که به آن Name Manager گویند. (شکل زیر) در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه با این امکان به ایجاد نامها ، ویرایش نامها و یا حذف نامهای موجود در ورکبوک خود بپردازیم .

نام گذاری سلول های اکسل

برای نمایش پنجره Name Manager از مسیر Formulas➜Defined Names➜Name Manager اقدام کنید. در این پنجره شما می توانید نامها را ببینید، ویرایش کنید، حذف کنید و یا یک نام جدید ایجاد کنید.
در پنجره اصلی Name Manager می توانید مقدار کنونی نام، چیزی که نام به آن ارجاع می دهد، سطح نام و هر نوع کامنتی که شما نوشته اید را ببینید. در این پنجره نام ها را می توان مرتب کرد، ضمن اینکه سایز ستون ها هم قابل تغییر هستند. اگر شما از تعداد زیادی نام استفاده می کنید می توانید تعدادی فیلتر از پیش تعریف شده جهت مشاهده نام های مورد علاقه خود ایجاد کنید.
سایز پنجره Name Manager را می توان با دراگ کردن گوشه سمت راست پایین تغییر داد.

ایجاد نام ها در اکسل


Name Manager شامل یک دگمه New برای ایجاد نامهای جدید است. دگمه New پنجره New Name را نمایش می دهد. (مانند شکل زیر)

نام ها و فرمول های اکسل

در پنجره New Name می توانید این موارد را تعریف کنید: نام، سطح نام، چیزی که نام به آن ارجاع می دهد و (به صورت اختیاری) هر نوع کامنتی که می تواند هدف نام را به خودتان یا دیگران توضیح دهد. فیلد Refers To یک کنترل استاندارد RefEdit است ، به این معنی که شما می توانید سلول ها را انتخاب کنید ، یا آدرس سلول را تایپ کنید و یا اینکه فرمول را مانند آنچه در نوار فرمول وارد می کنید در این قسمت تایپ کنید.
نکته: برای نمایش پنجره Name Manager می توانید از کلیدهای Ctrl+F3 استفاده کنید.

ویرایش نام ها در اکسل

کلیک بر دگمه Edit در Name Manager باعث نمایش پنجره Edit Name می شود که شبیه پنجره New Name است. در این پنجره می توانید همه خاصیت های نام غیر از سطح آن را تغییر دهید. اگر فیلد Name را تغییر دهید، همه فرمول های ورکبوکتان که از این نام استفاده می کنند خود به خود آپدیت خواهند شد.
نکته: برای تغییر سطح نام باید ابتدا نام را حذف کرده و سپس دوباره آن را ایجاد کنید. اگر دقت کنید و نامی مشابه نام قبلی انتخاب کنید، فرمولهای شما همچنان درست کار خواهند کرد.
پنجره Edit Name تنها روش برای ویرایش نام ها نیست. اگر فقط بخواهید خاصیت Refers To را تغییر دهید می توانید مستقیما از پنجره Name Manager این کار را انجام دهید. در پایین این پنجره یک فیلد Refers To وجود دارد. به سادگی نامی را که می خواهید ویرایش کنید در پنجره اصلی انتخاب کرده و از طریق فیلد Refers To مرجع آن را تغییر دهید.
نکته: اگر بخواهید محتویات فیلد Refers To را به صورت دستی ویرایش کنید، نوار وضعیت عبارت Point را در گوشه سمت راست نمایش می دهد. این به این معنی است که شما در مد POINT قرار دارید. در این مد شما می توانید از ماوس یا از کلیدهای جهتی، HOME، END و ... استفاده کنید تا محدوده مورد نظر خود را انتخاب کنید، این محدوده انتخابی جایگزین محدوده قبلی خواهد شد. با زدن کلید F2 می توانید مد را تغییر دهید. مد دیگر در این حالت مد EDIT است در این حالت برای انتخاب محدوده تنها می توانید از ماوس استفاده کنید، در این حالت محدوده انتخابی به محدوده ای که قبلا موجود بوده اضافه می شود. با زدن کلید F2 (دو بار) از مد POINT به مد ENTER خواهید رفت. مد ENTER مشابه مد EDIT است با این تفاوت که در این مد می توانید از کلیدها نیز استفاده کنید.

حذف نام ها در اکسل

با کلیک بر دگمه Delete در پنجره Name Manager نام انتخاب شده را به صورت دائمی از ورکبوک خود حذف کنید. برای حذف اکسل در ابتدا به شما هشدار می دهد چون این عمل غیر قابل برگشت است.
هشدار: متاسفانه اکسل نام های حذف شده را با آدرس اصلی سلول یا محدوده جایگزین نمی کند بنابراین فرمول هایی که از نام حذف شده استفاده می کنند خطای #NAME? را برمی گرداننند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی