اکسل به غیر از Name Manager که قبلا در مطلبی به توضیح آن پرداختیم ( اینجا ) چند روش دیگر برای نام گذاری سلول ها و محدوده ها ارائه کرده است. یک پنجره New Name و دیگری ایجاد نام با استفاده از جعبه نام می باشد .  این روش ها را در این قسمت بررسی می کنیم.


پنجره New Name
شما می توانید با انتخاب Formulas➜Defined Names➜Define Name به پنجره New Name دسترسی داشته باشید. پنجره New Name که از این طریق نمایش داده می شود از لحاظ فرم و کارکرد دقیقا مشابه پنجره ای است که با زدن دگمه New در پنجره Name Manager نمایش داده می شود.
توجه: یک سلول یا محدوده هر تعداد نام می تواند داشته باشد. گرچه به نظر من هیچ لزومی برای نامگذاری یک سلول بابیش از یک نام وجود ندارد اما اکسل اجازه این کار را می دهد. در صورتی که یک سلول یا محدوده چندین اسم داشته باشد. با انتخاب آن محدوده اولین نام محدوده (از لحاظ الفبایی) در جعبه نام ظاهر می شود.
یک نام همچنین می تواند به سلول یا محدوده های ناپیوسته ارجاع دهد. برای انتخاب محدوده های ناپیوسته می توانید در زمان انتخاب محدوده ها کلید Ctrl را نگه دارید.
ایجاد نام با استفاده از جعبه نام
سریع ترین روش برای ایجاد یک نام برای یک سلول یا محدوده استفاده از جعبه نام است. جعبه نام یک لیست کشویی است که در سمت چپ نوار فرمول قرار دارد. سلول یا محدوده ای را که می خواهید نامگذاری کنید را انتخاب کنید، در جعبه نام کلیک کرده، نام را تایپ کنید، سپس کلید اینتر را بزنید تا نام ایجاد شود. اگر نامی قبلا وجود داشته است شما نمی توانید با استفاده از جعبه نام محدوده که به آن ارجاع می دهد را تغییر دهید. برای تغییر در مراجع نام ها باید از Name Manager استفاده کنید.
هشدار: هنگامی که نام را در جعبه نام تایپ کردید باید حتما کلید اینتر را بزنید تا نام ثبت شود. اگر شما پس از تایپ نام در شیت کلیک کنید نام ایجاد نخواهد شد.
جعبه نام غیر از ایجاد سریع نام برای یک سلول یا محدوده وظیف دیگری نیز دارد. با انتخاب نام محدوده از جعبه نام (مانند شکل) محدوده ای که نام به آن ارجاع می دهد، انتخاب می شود.

نام گذاری سلول ها در اکسل

جعبه نام میانبر صفحه کلید ندارد به عبارت دیگر شما نمی توانید با استفاده از صفحه کلید به جعبه نام دسترسی داشته باشید و باید از ماوس استفاده کنید . پس از کلیک در جعبه نام می توانید از کلیدهای جهتی برای انتخاب نام موردنظر استفاده کنید.
توجه کنید که سایز جعبه نام قابل تغییر است. برای اینکه جعبه نام را عریض تر کنید گوشه سمت راست جعبه نام را گرفته و به سمت راست بکشید.
نکته: نام هایی که توسط جعبه نام ایجاد می شوند طبق پیشفرض همگی نام های سطح ورکبوک هستند. اگر می خواهید نام سطح شیت ایجاد کنید، قبل از نام، نام شیت به همراه علامت تعجب بیاورید. (مانند Sheet2!Total) چون جعبه نام تنها روی محدوده های انتخاب شده جاری کار می کند بنابراین نوشتن نام هر شیتی غیر از شیت فعال باعث ایجاد خطا می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی