در مطالب قبلی از مجموعه توابع و فرمول ها در مورد نام ها و تعریف آنها و همچنین قوانین حاکم بر نام ها در اکسل مطالبی بیان شد . حال ، بعد از اینکه نامی برای یک سلول یا محدوده ایجاد کردید می توانید از آن در فرمول استفاده کنید. برای مثال فرمول زیر مجموع مقادیر موجود در محدوده ای به نام UnitsSold را برمی گرداند.


=SUM(UnitsSold)

یادآوری می کنیم که شما برای نام های سطح شیتی که در شیت جاری تعریف شده اند نیازی ندارید که قبل از نام مورد نظر نام شیت را نیز بیاورید. اگر از یک نام سطح شیت در شیت دیگری استفاده کنید حتما باید نام کامل را بیاورید. (نام شیت + علامت تعجب + نام موردنظر) برای مثال اگر UnitsSold یک نام سطح شیت در Sheet1 باشد. فرمول زیر (در یک شیت غیر از Sheet1) مجموع مقادیر موجود در محدوده UnitsSold را نمایش می دهد.
=SUM(Sheet1!UnitsSold)

نام های تعریف شده همچنین در لیست کشویی که به هنگام تایپ فرمول به صورت خودکار ظاهر می شود نیز وجود دارد. برای استفاده از لیست Formula AutoComplete شروع به تایپ نام تعریف شده کرده تا جایی که نام مورد نظر در لیست هایلایت شود سپس با فشردن Tab ورود نام را کامل کنید. یا با استفاده از کلید جهتی پایین (↓) نام را از لیست انتخاب کنید.
اگر از یک نامی که وجود ندارد در فرمول استفاده کنید. اکسل خطای #NAME? را نمایش می دهد. که نشان می دهد نامی که شما سعی در استفاده از آن دارید یافت نشده است.  

به كار بستن نام ها به صورت خودكار در هنگام ايجاد فرمول

هنگامي كه شما يك مرجع سلولي يا محدوده اي را با استفاده از اشاره گر ماوس وارد فرمول مي كنيد، در صورتي كه آن مرجع داراي نام باشد اكسل نام مرجع را وارد مي كند.
در برخي موارد اين كار مي تواند خيلي مفيد باشد. اما در موارد ديگري ممكن است شما ترجيح دهيد از آدرس مرجع سلولي يا محدوده اي به جاي نام آنها استفاده كنيد. مثلا وقتي شما مي خواهيد فرمول را كپي كنيد، در صورتي كه به جاي آدرس نام مراجع را داشته باشيد، مراجع تنظيم نخواهند شد. متاسفانه شما نمي توانيد اين امكان را خاموش كنيد. اگر ترجيح مي دهيد به جاي نام آدرس يك مرجع را وارد فرمول كنيد، ناگزير هستيد به جاي استفاده از اشاره گر ماوس براي وارد كردن مرجع، آدرس را به صورت دستي تايپ كنيد.

استفاده از نام ها در نمودارها

وقتي شما يك نمودار ايجاد مي كنيد هر سري داده يك فرمول SERIES مربوط به خود دارد. فرمول SERIES شامل مراجع محدوده اي استفاده شده در نمودار است. اگر شما يك محدوده نامگذاري شده داريد مي توانيد فرمول SERIES را ويرايش كرده و مرجع محدوده اي را با نام محدوده جايگزين كنيد. پس از انجام اين كار سري هاي نمودار با تغيير تعريف نام ، خود را به صورت خودكار تنظيم مي كنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی